MD3 Series MD3CAP1ACF32A1

- Adsorbing filter with activated carbon element
- Modular mounting
- Polycarbonate plastic bowls with steel shatterguards, metal bowls, or extended metal bowls for coalescing and adsorbing filters with higher flow filter element
- Automatic drains for general purpose and coalescing filters, or manual drain for adsorbing filter
- Differential pressure gauge on coalescing filter indicates when element needs changing
MD3CAP1ACF32A1
Quantity
Estimated Ship Date: 05/27/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| COALESCING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| ADSORBING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| COALESCING FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| ADBSORBING FILTER BOWL SIZE | 5.1 oz (151 ml) |
| MAXIMUM FLOW | 65 scfm |
| COALESCING FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| COALESCING FILTER TYPE | 0.3 µm |
| FILTER DRAIN TYPE | Internal Float |
| INLET PRESSURE RANGE | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| PORT SIZE | 3/8 |
| PORT THREAD | NPT |
| PORT TYPE | Threaded Port |
| MOUNTING | Modular |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
