CP & CX Valve Series CX18DB85513

- Leak Tight & Vacuum Applications
- Positive Sealing
- Self-Cleaning and Dirt Tolerant
- Repeatability Over the Life of the Valve
- Self-Compensating for Wear
CX18DB85513
Quantity
Estimated Ship Date: 04/28/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | CX |
| Application | Vacuum, Leak Tight |
| Actuation | Pneumatic |
| Number of Stations | 3 |
| Function | 2/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Closed |
| Return | Air |
| Thread Type | G |
| Inlet Pipe Size | 1-1/2" |
| Outlet Pipe Size | 1-1/2" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Base Mount |
| Pilot Type | External |
| Manual Override | Locking |
| Avg Cv | 44.9 |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | Vacuum to 145 psig (vacuum to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 10.35 in (262.8 mm ) |
| Width | 4.55 in (115.5 mm ) |
| Height | 7.65 in (194.3 mm ) |
| Weight | 30 lb (13.8 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal & Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
