Pedal & Treadle Valves RM4F210-08G

- Reliable poppet design
- 3/2 and 4/2 normally closed Pedal & Treadle Valves
- 5/2 Foot Pedal Valves are convertible to a 3-way function
- Ruggedly-built for extended life
RM4F210-08G
Quantity
Estimated Ship Date: 05/05/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | RM |
| Application | General |
| Actuation | Manual Guarded Pedal Valve |
| Function | 5/2 |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Exhaust Pipe Size | 1/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Avg Cv | 0.5 |
| Ambient Temperature | 23 to 140 F (-5 to 60 C) |
| Ambient Temperature (Celsius) | -5 to 60 |
| Media Temperature | 23 to 140 F (-5 to 60 C) |
| Media Temperature (Celsius) | -5 to 60 |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 0 to 120 psig (0 to 8.2 bar) |
| Operating Pressure (bar) | 0 to 8.2 |
| Length | 5.31 in (135 mm) |
| Length (mm) | 135 |
| Width | 9.64 in (245 mm) |
| Width (mm) | 245 |
| Height | 5.23 in (133 mm) |
| Height (mm) | 133 |
| Weight | 2.1 lb (0.9 kg) |
| Weight (kg) | 0.9 |
| Valve Body Material | Aluminum |
