Pedal & Treadle Valves 3646A2001

- Reliable poppet design
- 3/2 and 4/2 normally closed Pedal & Treadle Valves
- 5/2 Foot Pedal Valves are convertible to a 3-way function
- Ruggedly-built for extended life
3646A2001
Quantity
Estimated Ship Date: 05/20/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 36 |
| Application | General |
| Actuation | Manual Treadle Valve |
| Function | 4/2 |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Detented |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Exhaust Pipe Size | 1/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Avg Cv | 1.2 |
| Ambient Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Ambient Temperature (Celsius) | -34 to 80 |
| Media Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Media Temperature (Celsius) | -34 to 80 |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Operating Pressure (bar) | 0.3 to 10 |
| Length | 3.65 in (93 mm) |
| Length (mm) | 93 |
| Width | 6.50 in (165 mm) |
| Width (mm) | 165 |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Height (mm) | 64 |
| Weight | 2.8 lb (1.3 kg) |
| Weight (kg) | 1.3 |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
