Lever Valves D3126A4010

- Lever Valves
- Toggle Lever Valves
- Hand Lever Valves
D3126A4010
Quantity
Estimated Ship Date: 05/14/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 31 |
| Application | General |
| Actuation | Manual Hand Lever |
| Function | 4/3 |
| Default Position | Normally Closed |
| Center Position | Closed |
| Return | Detented |
| Thread Type | G |
| Inlet Pipe Size | 1/2" |
| Outlet Pipe Size | 1/2" |
| Exhaust Pipe Size | 3/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Cv (1-4) | 2.8 |
| Cv (2-3) | 2.3 |
| Ambient Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Media Temperature | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Length | 2.75 in (70 mm) |
| Width | 5.63 in (143 mm) |
| Height | 5.63 in (143 mm) |
| Weight | 3.8 lb (1.7 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Lever Position | Horizontal |
