Lever Valves 3626A2003

- Lever Valves
- Toggle Lever Valves
- Hand Lever Valves
3626A2003
Quantity
Estimated Ship Date: 04/23/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 36 |
| Application | General |
| Actuation | Manual Lever |
| Function | 4/2 |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/4" |
| Outlet Pipe Size | 1/4" |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Inline |
| Avg Cv | 1.2 |
| Ambient Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Media Temperature | -30 to 175 F (-34 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| Length | 3.65 in (93 mm) |
| Width | 7.87 in (200 mm) |
| Height | 3.81 in (97 mm) |
| Weight | 2.5 lb (1.1 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Lever Position | Horizontal |
