| VALVE TYPE | Quick Exhaust Valve |
| SERIES | 18 |
| APPLICATION | General |
| ACTUATION | Pneumatic |
| FUNCTION | 3/2 |
| THREAD TYPE | G |
| INLET PIPE SIZE | 1" |
| OUTLET PIPE SIZE | 1" |
| EXHAUST PIPE SIZE | 1" |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| MOUNTING | Inline |
| SIZE | 1" |
| CV (1-2) | 7.2 |
| CV (2-3) | 10 |
| AMBIENT TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -40 to 175 F (-40 to 80 C) |
| FLUID MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| LENGTH | 6.50 in (165 mm) |
| WIDTH | 2.56 in (65 mm) |
| HEIGHT | 4.31 in (110 mm) |
| WEIGHT | 2.5 lb (1.1 kg) |
| VALVE BODY MATERIAL | Cast Aluminum |