ISO 15407-1 [W66 Series] W6676A1481W

- Pilot operation provides high shifting force with low power consumption
- Operating pressure from vacuum to 145 psig (9.9 bar)
- Solenoids polarity insensitive with surge suppression and indicator light
- Single sub-base and manifold base mounting
- 4-pin M12 connectors
W6676A1481W
Quantity
Estimated Ship Date: 05/27/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | W66 |
| Valve Standard | ISO 15407-1 |
| Application | General |
| Actuation | Electrical |
| Function | 5/2 Single Solenoid |
| Default Position | Normally Closed |
| Return | Spring |
| Construction | Spool and Sleeve |
| Mounting | Base Mounted |
| Connection | 4-pin, M12 micro |
| Pilot Type | External |
| Manual Override | Non-locking |
| Size | 01 (26 mm) |
| Avg Cv | 1.1 |
| Voltage | 24 VDC |
| Power Consumption | 1.0 watt |
| Ambient Temperature | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| Media Temperature | 5 to 120 F (-15 to 50 C) |
| Fluid Media | Filtered air |
| Operating Pressure | Vacuum to 145 psig (9.9 bar) |
| Pilot Supply Minimum | 25 psig (1.73 bar) |
| Length | 1.02 in (26 mm) |
| Width | 5.10 in (130 mm) |
| Height | 2.4 in (61 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.25 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
