Leak Tight, Standard & Low Pressure, Vacuum [CX & LX Series] LT32NB27500W01

- Leak Tight & Vacuum Applications
- Positive Sealing
- Self-Cleaning and Dirt Tolerant
- Repeatability Over the Life of the Valve
- Self-Compensating for Wear
LT32NB27500W01
Quantity
Estimated Ship Date: 04/25/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Application | Leak Test |
| Actuation | Electrical |
| Function | 3/4 Single Solenoid |
| Default Position | Normally Closed |
| Return | Detented |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/4 |
| Outlet Pipe Size | 1/4 |
| Exhaust Pipe Size | 1/4 |
| Construction | Poppet |
| Mounting | Base Mount |
| Connection | EN 175301-803 Form C |
| Pilot Type | Internal/External |
| Avg Cv | 0.9 |
| Voltage | 24 VDC |
| Duty Rating | Continuous Duty |
| Power Consumption | 1.5 watts |
| Ambient Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Media Temperature | 40 to 120 F (4 to 50 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 2 to 145 psig (.13 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 6.30 (159.9) |
| Length (mm) | 159.9 |
| Width | 2.33 in (59.2 mm) |
| Height | 4.65 in (118.1 mm) |
| Weight | 3.6 lb (1.7 kg) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Acetal & Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
