Inline Slim-Line Valves [95 Series] 9557K4019

- Flexible mounting - inline or manifold
- 24 volts DC and 110 volts AC option
- Available with 1/8, 1/4, 3/8 & 1/2 ports
- High flow capacity
- Resilient seal spool construction
9557K4019
Quantity
Estimated Ship Date: 06/10/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | 95 |
| Application | General |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 5/3 Double Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Center Position | Power Center |
| Return | Spring |
| Thread Type | NPT |
| Inlet Pipe Size | 1/2" |
| Outlet Pipe Size | 1/2" |
| Exhaust Pipe Size | 1/2" |
| Construction | Spool |
| Mounting | Inline/Manifold |
| Pilot Type | External |
| Manual Override | Non-locking |
| Avg Cv | 4.5 |
| Ambient Temperature | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| Media Temperature | 41 to 140 F (5 to 60 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 22.5 to 150 psig (1.5 to 10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | equal to or greater than inlet pressure |
| Length | 1.43 in (36.5 mm) |
| Width | 7.04 in (179.0 mm) |
| Height | 2.0 in (51.0 mm) |
| Weight | 1.98 lb (0.90 kg) |
| Valve Body Material | Die Cast Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Aluminum |
| Seal Material | Buna-N |
