19 Series Pilot Operated Check Valves
1958A4010
$63.25
| SERIES | 19 |
| CONSTRUCTION | Poppet |
| PORTS 1-2 FLOW | 2.3 Cv (2263 Nl/min) |
| PORTS 2-1 FLOW | 2.2 Cv (2165 Nl/min) |
| LENGTH | 2.6 in (66 mm) |
| WIDTH | 1.1 in (27 mm) |
| VALVE FUNCTION | 2/2 Pneumatic PO Check |
| DEFAULT | Normally Closed |
| ACTUATION | Manual |
| PILOT TYPE | Air |
| PRESSURE RELEASE TYPE | Manual |
| PORT 1 SIZE | 1/2" |
| PORT 2 SIZE | 1/2" |
| THREAD TYPE | NPT |
| MOUNTING | Inline |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 15 to 160 F (-10 to 70 C) |
| FLOW MEDIA | Filtered Air |
| OPERATING PRESSURE | 5 to 150 psig (0.3 to 10 bar) |
| VALVE BODY MATERIAL | Nickel Plated Brass and Anodized Aluminum |
| POPPET MATERIAL | Acetal and Stainless Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N & Fluorocarbon |
| SAFETY CATEGORY | Category 1 |
| PL RATING | PL c |
| SAFETY INTEGRITY LEVEL | SIL 2 |
| DGUV CERTIFICATION | No |
| CE CERTIFICATION | No |
| EAC DECLARATION | Yes |
| CSA/UL CERTIFICATION | No |