HDBH
HDBHDC3BAEXA
$3,494.50
| SAFETY FUNCTION | Dual Block & Stop |
| VALVE TYPE | Directional Control |
| SERIES | HDBH Series |
| CONSTRUCTION | Redundant Spool |
| ISO SIZE | D03 |
| LENGTH | 10.0 in (255 mm) |
| LENGTH (MM) | 255 |
| WIDTH | 3.9 in (100 mm) |
| WIDTH (MM) | 100 |
| HEIGHT | 3.4 in (87 mm) |
| HEIGHT (MM) | 87 |
| WEIGHT | 15.0 lb (6.80 kg) |
| WEIGHT (KG) | 6.8 |
| FLOW RATE (GPM) | 5 to 10 |
| MOUNTING | Base Mount |
| ACTUATION | Electrical |
| VALVE FUNCTION | Dual 4/2 Single Solenoid |
| MONITORING | External |
| RETURN | Spring |
| VOLTAGE | 24 VDC |
| DUTY CYCLE | Continuous Duty |
| POWER CONSUMPTION | 30 watts |
| SOLENOID CONNECTION TYPE | EN 175301-803 Form A |
| INDUCTIVE POSITION SWITCH | PNP |
| CURRENT CONSUMPTION (MAX) | 400mA maximum |
| AMBIENT TEMPERATURE | -4 to 160 F (-20 to 71 C) |
| AMBIENT TEMPERATURE (CELSIUS) | -20 to 71 |
| MEDIA TEMPERATURE | -4 to 140 F (-20 to 60 C) |
| MEDIA TEMPERATURE | -20 to 60 |
| OPERATING PRESSURE - PORTS P, A, B (MAX) | 5000 psi (344 bar) |
| OPERATING PRESSURE - PORTS P, A, B (MAX BAR) | 344 |
| OPERATING PRESSURE - PORT T (MAX) | 3000 psi (210 bar) |
| OPERATING PRESSURE - PORT T (MAX BAR) | 210 |
| FLOW MEDIA | Mineral Oil HLP, HL-DIN 51524; Vegetable Oil HETG - VMDA 24568 |
| VALVE BODY & MANIFOLD MATERIAL | Cast Steel |
| SPOOL MATERIAL | Steel |
| SEAL MATERIAL | Buna-N |