MD4 Series MD4CAP1BB142A

- Adsorbing filter with activated carbon element
- Modular mounting
- Polycarbonate plastic bowls with steel shatterguards, metal bowls, or extended metal bowls for coalescing and adsorbing filters with higher flow filter element
- Automatic drains for general purpose and coalescing filters, internal float drain, or manual drain for adsorbing filter
- Differential pressure gauge on coalescing filter indicates when element needs changing
MD4CAP1BB142A
Quantity
Estimated Ship Date: 05/27/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| PORT SIZE | 1/2 |
| PORT THREAD | NPT |
| FILTER DRAIN TYPE | Manual |
| FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| COALESCING FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| COALESCING FILTER TYPE | 0.01 µm |
| COALESCING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| COALESCING FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| ADSORBING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| ADBSORBING FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| PORT TYPE | Threaded Port |
| MOUNTING | Modular |
| MAXIMUM FLOW | 170 scfm |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| INLET PRESSURE RANGE | 0 to 150 psig (0 to 10 bar) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
